
Set of Two Gray Faux leather and Gold Bar Stools By Homeroots
With this Set of Two White and Gold Bar Stools you can add the perfect touch of minimalistic design and comfort to any seating space in your home. The frame of each stool is made from stainless steel which is finished to a gold color. The simple four legged design has a three sided footrest attached to it in a gold and silver colorway. On top there is an armless seat with a back support which are covered in a gray colored leather fabric. These simple yet unique stools can be used in your dining room, your kitchen, or your game room. 36.23" H x 16.93" W x 19.69" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 19.69in D x 36.23in H |
| Product Material: | Leathette |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White/Gold |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400625 |
| Product UPC: | 808230089402 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $428.18
-65%$428.18
$149.86More Images




Set of Two Gray Faux leather and Gold Bar Stools By Homeroots
With this Set of Two White and Gold Bar Stools you can add the perfect touch of minimalistic design and comfort to any seating space in your home. The frame of each stool is made from stainless steel which is finished to a gold color. The simple four legged design has a three sided footrest attached to it in a gold and silver colorway. On top there is an armless seat with a back support which are covered in a gray colored leather fabric. These simple yet unique stools can be used in your dining room, your kitchen, or your game room. 36.23" H x 16.93" W x 19.69" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 19.69in D x 36.23in H |
| Product Material: | Leathette |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White/Gold |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400625 |
| Product UPC: | 808230089402 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Set of Two White and Gold Bar Stools you can add the perfect touch of minimalistic design and comfort to any seating space in your home. The frame of each stool is made from stainless steel which is finished to a gold color. The simple four legged design has a three sided footrest attached to it in a gold and silver colorway. On top there is an armless seat with a back support which are covered in a gray colored leather fabric. These simple yet unique stools can be used in your dining room, your kitchen, or your game room. 36.23" H x 16.93" W x 19.69" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 19.69in D x 36.23in H |
| Product Material: | Leathette |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White/Gold |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400625 |
| Product UPC: | 808230089402 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























