
Set of Two Contemporary Acrylic and Nickel Bar Stools By Homeroots
This Set of Two Contemporary Acrylic and Nickel Bar Stools will be a great way to add a touch of unique and modern design to any dining space in your home. There are two stools in this set with frames made of steel. The frames are finished to a silver finish and feature a simple four legged design with a three side footrest attached to it. The seat and back of each stool are made from clear solid see thru acrylic. Quite cool and contemporary, these stools are a great choice for those with a passion for fashion. 38.59" H x 16.93" W x 18.90" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 18.9in D x 38.59in H |
| Product Material: | Plastic |
| Frame Material: | Plastic |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400628 |
| Product UPC: | 808230089433 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $582.81
-65%$582.81
$203.98More Images





Set of Two Contemporary Acrylic and Nickel Bar Stools By Homeroots
This Set of Two Contemporary Acrylic and Nickel Bar Stools will be a great way to add a touch of unique and modern design to any dining space in your home. There are two stools in this set with frames made of steel. The frames are finished to a silver finish and feature a simple four legged design with a three side footrest attached to it. The seat and back of each stool are made from clear solid see thru acrylic. Quite cool and contemporary, these stools are a great choice for those with a passion for fashion. 38.59" H x 16.93" W x 18.90" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 18.9in D x 38.59in H |
| Product Material: | Plastic |
| Frame Material: | Plastic |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400628 |
| Product UPC: | 808230089433 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Set of Two Contemporary Acrylic and Nickel Bar Stools will be a great way to add a touch of unique and modern design to any dining space in your home. There are two stools in this set with frames made of steel. The frames are finished to a silver finish and feature a simple four legged design with a three side footrest attached to it. The seat and back of each stool are made from clear solid see thru acrylic. Quite cool and contemporary, these stools are a great choice for those with a passion for fashion. 38.59" H x 16.93" W x 18.90" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 18.9in D x 38.59in H |
| Product Material: | Plastic |
| Frame Material: | Plastic |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400628 |
| Product UPC: | 808230089433 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























