
Set of Two Contemporary Acrylic and Gold Bar Stools By Homeroots
This Set of Two Contemporary Acrylic and Gold Bar Stools will be a great way to add a touch of unique and modern design to any dining space in your home. There are two stools in this set with frames that are made of steel in a gorgeous gold finish with a three side footrest attached to it. The seat and back of each stool are made from clear solid see thru acrylic. Quite cool and contemporary, these stools are a great choice for those with a passion for fashion. 38.59" H x 16.93" W x 18.90" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 18.9in D x 38.59in H |
| Product Material: | Plastic |
| Frame Material: | Plastic |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400629 |
| Product UPC: | 808230089440 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Set of Two Contemporary Acrylic and Gold Bar Stools By Homeroots
This Set of Two Contemporary Acrylic and Gold Bar Stools will be a great way to add a touch of unique and modern design to any dining space in your home. There are two stools in this set with frames that are made of steel in a gorgeous gold finish with a three side footrest attached to it. The seat and back of each stool are made from clear solid see thru acrylic. Quite cool and contemporary, these stools are a great choice for those with a passion for fashion. 38.59" H x 16.93" W x 18.90" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 18.9in D x 38.59in H |
| Product Material: | Plastic |
| Frame Material: | Plastic |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400629 |
| Product UPC: | 808230089440 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Set of Two Contemporary Acrylic and Gold Bar Stools will be a great way to add a touch of unique and modern design to any dining space in your home. There are two stools in this set with frames that are made of steel in a gorgeous gold finish with a three side footrest attached to it. The seat and back of each stool are made from clear solid see thru acrylic. Quite cool and contemporary, these stools are a great choice for those with a passion for fashion. 38.59" H x 16.93" W x 18.90" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 16.93in W x 18.9in D x 38.59in H |
| Product Material: | Plastic |
| Frame Material: | Plastic |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400629 |
| Product UPC: | 808230089440 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























