
Set of Two Cognac Faux Leather Wrapped Dining Chairs By Homeroots
A perfect combination of modern and contemporary, theCognac Faux Leather Wrapped Dining Chair Set of 2 is a unique style statement right in your dining room. Made with a solid metal frame, this eye-catching chair is expertly upholstered with gorgeous cognac faux leather "from head to toe", even the metal legs are wrapped in fabric to ensure a long-lasting impression. 35" H x 20" W x 23" D
Specifications
| Product Dimensions: | 35.2" H x 20" W x 23.2" D |
| Product Color: | Cognac |
| Product Material: | Eco-Leather, Metal, Plywood |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 472261 |
| Product UPC: | 606114579311 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $595.46
-65%$595.46
$208.41More Images



Set of Two Cognac Faux Leather Wrapped Dining Chairs By Homeroots
A perfect combination of modern and contemporary, theCognac Faux Leather Wrapped Dining Chair Set of 2 is a unique style statement right in your dining room. Made with a solid metal frame, this eye-catching chair is expertly upholstered with gorgeous cognac faux leather "from head to toe", even the metal legs are wrapped in fabric to ensure a long-lasting impression. 35" H x 20" W x 23" D
Specifications
| Product Dimensions: | 35.2" H x 20" W x 23.2" D |
| Product Color: | Cognac |
| Product Material: | Eco-Leather, Metal, Plywood |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 472261 |
| Product UPC: | 606114579311 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A perfect combination of modern and contemporary, theCognac Faux Leather Wrapped Dining Chair Set of 2 is a unique style statement right in your dining room. Made with a solid metal frame, this eye-catching chair is expertly upholstered with gorgeous cognac faux leather "from head to toe", even the metal legs are wrapped in fabric to ensure a long-lasting impression. 35" H x 20" W x 23" D
Specifications
| Product Dimensions: | 35.2" H x 20" W x 23.2" D |
| Product Color: | Cognac |
| Product Material: | Eco-Leather, Metal, Plywood |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 472261 |
| Product UPC: | 606114579311 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























