
Set Of Two Clay Fruit Basket Sculptures By Kalalou
Hold onto these hollow vases for storing your favorite feathers or budding botanicals. Show off your finds or fill a bookshelf hole with its simple design. Prop dried or live flowers in these to display the stems.
Specifications
| Product Dimensions: | Large: 9" x 6.5" x 11"t |
| Product Color: | Orange |
| Product Material: | Clay |
| Product Finish: | Matte |
| Construction: | Handmade |
| Function: | Decor |
| Theme: | Boho |
| Product SKU: | H4375 |
| Product UPC: | 841628195309 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Honduras. |
| Set includes 2 pieces. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Set Of Two Clay Fruit Basket Sculptures By Kalalou
Hold onto these hollow vases for storing your favorite feathers or budding botanicals. Show off your finds or fill a bookshelf hole with its simple design. Prop dried or live flowers in these to display the stems.
Specifications
| Product Dimensions: | Large: 9" x 6.5" x 11"t |
| Product Color: | Orange |
| Product Material: | Clay |
| Product Finish: | Matte |
| Construction: | Handmade |
| Function: | Decor |
| Theme: | Boho |
| Product SKU: | H4375 |
| Product UPC: | 841628195309 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Honduras. |
| Set includes 2 pieces. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hold onto these hollow vases for storing your favorite feathers or budding botanicals. Show off your finds or fill a bookshelf hole with its simple design. Prop dried or live flowers in these to display the stems.
Specifications
| Product Dimensions: | Large: 9" x 6.5" x 11"t |
| Product Color: | Orange |
| Product Material: | Clay |
| Product Finish: | Matte |
| Construction: | Handmade |
| Function: | Decor |
| Theme: | Boho |
| Product SKU: | H4375 |
| Product UPC: | 841628195309 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Honduras. |
| Set includes 2 pieces. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























