
Set of Two Black and Chrome Scoop Bar Stools By Homeroots
Comfort and design come together nicely in this Set of Two Black and Chrome Scoop Bar Stools . There are two bar stools in this set which have frames that are made of shiny steel and include a comfortable footrest. On top the seat is shaped like a scoop where the seat flows into the back support. The seat and back are covered in a heathered charcoal textured look black fabric that is soft, comfortable to sit on, and is stylish as well. 38.98" H x 20.87" W x 21.26" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 20.87in W x 21.26in D x 38.98in H |
| Product Material: | Fabric |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400564 |
| Product UPC: | 808230088795 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $695.73
-65%$695.73
$243.51More Images







Set of Two Black and Chrome Scoop Bar Stools By Homeroots
Comfort and design come together nicely in this Set of Two Black and Chrome Scoop Bar Stools . There are two bar stools in this set which have frames that are made of shiny steel and include a comfortable footrest. On top the seat is shaped like a scoop where the seat flows into the back support. The seat and back are covered in a heathered charcoal textured look black fabric that is soft, comfortable to sit on, and is stylish as well. 38.98" H x 20.87" W x 21.26" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 20.87in W x 21.26in D x 38.98in H |
| Product Material: | Fabric |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400564 |
| Product UPC: | 808230088795 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort and design come together nicely in this Set of Two Black and Chrome Scoop Bar Stools . There are two bar stools in this set which have frames that are made of shiny steel and include a comfortable footrest. On top the seat is shaped like a scoop where the seat flows into the back support. The seat and back are covered in a heathered charcoal textured look black fabric that is soft, comfortable to sit on, and is stylish as well. 38.98" H x 20.87" W x 21.26" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 20.87in W x 21.26in D x 38.98in H |
| Product Material: | Fabric |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400564 |
| Product UPC: | 808230088795 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























