
Set Of Two 39" Tangerine Low Back Chairs With Footrest By Homeroots
Comfort And Design Come Together Nicely In This Set Of Two 39" Tangerine Low Back Chairs With Footrest. A Low Back Mixed With A Bucket Shaped Seat Design Makes This Chair Both Comfortable And Fashionable. Designed With A Footrest For Comfort And Convenience. 39" H X 16.5" W X 19.7" D
Specifications
| Product Dimensions: | 39" H x 16.5" W x 19.7" D |
| Product Material: | Steel |
| Seat Material: | Steel |
| Product Color: | Tangerine |
| Seat Color: | Tangerine |
| Product Weight: | 30.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 396507 |
| Product UPC: | 808230066519 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Features A Non-Swivel, Stationary Seat. |
| Includes A Footrest For Convenience And Leg Support. |
| Includes Floor Protectors To Prevent Floor Surfaces From Scratching |
| Polished Chromed Steel And Poly-Blend Fabric |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $466.55
-65%$466.55
$163.29More Images








Set Of Two 39" Tangerine Low Back Chairs With Footrest By Homeroots
Comfort And Design Come Together Nicely In This Set Of Two 39" Tangerine Low Back Chairs With Footrest. A Low Back Mixed With A Bucket Shaped Seat Design Makes This Chair Both Comfortable And Fashionable. Designed With A Footrest For Comfort And Convenience. 39" H X 16.5" W X 19.7" D
Specifications
| Product Dimensions: | 39" H x 16.5" W x 19.7" D |
| Product Material: | Steel |
| Seat Material: | Steel |
| Product Color: | Tangerine |
| Seat Color: | Tangerine |
| Product Weight: | 30.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 396507 |
| Product UPC: | 808230066519 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Features A Non-Swivel, Stationary Seat. |
| Includes A Footrest For Convenience And Leg Support. |
| Includes Floor Protectors To Prevent Floor Surfaces From Scratching |
| Polished Chromed Steel And Poly-Blend Fabric |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort And Design Come Together Nicely In This Set Of Two 39" Tangerine Low Back Chairs With Footrest. A Low Back Mixed With A Bucket Shaped Seat Design Makes This Chair Both Comfortable And Fashionable. Designed With A Footrest For Comfort And Convenience. 39" H X 16.5" W X 19.7" D
Specifications
| Product Dimensions: | 39" H x 16.5" W x 19.7" D |
| Product Material: | Steel |
| Seat Material: | Steel |
| Product Color: | Tangerine |
| Seat Color: | Tangerine |
| Product Weight: | 30.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 396507 |
| Product UPC: | 808230066519 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Features A Non-Swivel, Stationary Seat. |
| Includes A Footrest For Convenience And Leg Support. |
| Includes Floor Protectors To Prevent Floor Surfaces From Scratching |
| Polished Chromed Steel And Poly-Blend Fabric |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























