
Set Of 4 Modern Black Dining Chairs With Chrome Metal Base By Homeroots
Presenting these stylish and sleek armless dining chairs covered in easy to clean black faux leather and it sure to compliment many dining room decors. Featuring a foam filled padded chair back and seat and mounted on a sturdy chrome metal base adding the modern style your home decor is looking for.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 18in D x 38in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 4 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822756639 |
| Product SKU: | 383966 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Dining Chairs Chrome |
| Dining Chairs Chrome Metal Base |
| Set Modern Black Dining Chairs |
| Black Dining Chairs Chrome Metal |
| Modern Black Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images









Set Of 4 Modern Black Dining Chairs With Chrome Metal Base By Homeroots
Presenting these stylish and sleek armless dining chairs covered in easy to clean black faux leather and it sure to compliment many dining room decors. Featuring a foam filled padded chair back and seat and mounted on a sturdy chrome metal base adding the modern style your home decor is looking for.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 18in D x 38in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 4 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822756639 |
| Product SKU: | 383966 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Dining Chairs Chrome |
| Dining Chairs Chrome Metal Base |
| Set Modern Black Dining Chairs |
| Black Dining Chairs Chrome Metal |
| Modern Black Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Presenting these stylish and sleek armless dining chairs covered in easy to clean black faux leather and it sure to compliment many dining room decors. Featuring a foam filled padded chair back and seat and mounted on a sturdy chrome metal base adding the modern style your home decor is looking for.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 18in D x 38in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 4 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822756639 |
| Product SKU: | 383966 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Dining Chairs Chrome |
| Dining Chairs Chrome Metal Base |
| Set Modern Black Dining Chairs |
| Black Dining Chairs Chrome Metal |
| Modern Black Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























