
Set of 4 Geometric Wooden Coffee Tables By Homeroots
Allure the gaze with this one-of-a-kind Set of 4 Geometric Wooden Coffee Tables that’s meant to induce an industrial vibe into your living room. Each of these pieces features a captivating geometric wooden tabletop and clean-lined iron base in black for visual interest. You can keep this set clustered together or set them alone in the living room, and they will still be a functional piece of décor upholding the aesthetics of your interior décor. Handcrafted by skilled artisans from solid kiln-dried mango wood, this coffee table is sure to last for a long time and be the centerpiece in the room. Wrapped in modern creativity and earthy hues, this set of coffee tables is sure to find its unique spot amidst the old and new. 24” x 14” x 14”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 14in D x 14in H |
| Product Material: | Solid Acacia Wood, Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Acacia |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Free form |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400887 |
| Product UPC: | 808230092020 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $874.74
-65%$874.74
$306.16More Images





Set of 4 Geometric Wooden Coffee Tables By Homeroots
Allure the gaze with this one-of-a-kind Set of 4 Geometric Wooden Coffee Tables that’s meant to induce an industrial vibe into your living room. Each of these pieces features a captivating geometric wooden tabletop and clean-lined iron base in black for visual interest. You can keep this set clustered together or set them alone in the living room, and they will still be a functional piece of décor upholding the aesthetics of your interior décor. Handcrafted by skilled artisans from solid kiln-dried mango wood, this coffee table is sure to last for a long time and be the centerpiece in the room. Wrapped in modern creativity and earthy hues, this set of coffee tables is sure to find its unique spot amidst the old and new. 24” x 14” x 14”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 14in D x 14in H |
| Product Material: | Solid Acacia Wood, Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Acacia |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Free form |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400887 |
| Product UPC: | 808230092020 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Allure the gaze with this one-of-a-kind Set of 4 Geometric Wooden Coffee Tables that’s meant to induce an industrial vibe into your living room. Each of these pieces features a captivating geometric wooden tabletop and clean-lined iron base in black for visual interest. You can keep this set clustered together or set them alone in the living room, and they will still be a functional piece of décor upholding the aesthetics of your interior décor. Handcrafted by skilled artisans from solid kiln-dried mango wood, this coffee table is sure to last for a long time and be the centerpiece in the room. Wrapped in modern creativity and earthy hues, this set of coffee tables is sure to find its unique spot amidst the old and new. 24” x 14” x 14”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 14in D x 14in H |
| Product Material: | Solid Acacia Wood, Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Acacia |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Free form |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400887 |
| Product UPC: | 808230092020 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























