
Set Of 2 White Z Shape Design Dining Chairs With Horse Shoe Shape Base By Homeroots
With a Z-Shape design and horse shoe shaped base this dining chair will liven up your contemporary home. This sturdy chair is finished in a white PU material over foam fill for a comfortable and relaxing seating experience. Adding this chair to your dining area will most certainly spruce up your decor.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 39in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822756516 |
| Product SKU: | 383955 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Shape Design Dining Chairs |
| Design Dining Chairs Horse Shoe |
| Shape Design Dining Chairs Horse |
| Dining Chairs Horse Shoe Shape |
| Design Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Set Of 2 White Z Shape Design Dining Chairs With Horse Shoe Shape Base By Homeroots
With a Z-Shape design and horse shoe shaped base this dining chair will liven up your contemporary home. This sturdy chair is finished in a white PU material over foam fill for a comfortable and relaxing seating experience. Adding this chair to your dining area will most certainly spruce up your decor.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 39in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822756516 |
| Product SKU: | 383955 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Shape Design Dining Chairs |
| Design Dining Chairs Horse Shoe |
| Shape Design Dining Chairs Horse |
| Dining Chairs Horse Shoe Shape |
| Design Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a Z-Shape design and horse shoe shaped base this dining chair will liven up your contemporary home. This sturdy chair is finished in a white PU material over foam fill for a comfortable and relaxing seating experience. Adding this chair to your dining area will most certainly spruce up your decor.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 39in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822756516 |
| Product SKU: | 383955 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Shape Design Dining Chairs |
| Design Dining Chairs Horse Shoe |
| Shape Design Dining Chairs Horse |
| Dining Chairs Horse Shoe Shape |
| Design Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























