
Set Of 2 Modern White Faux Leather And Walnut Finish Dining Chairs By Homeroots
This updated and fresh dining chair mixes flair and toughness featuring white leatherette upholstery against a light walnut veneer back. A polished chrome frame keeps this dining chair together and combines with the other mediums to it a special look. This contemporary styled dining chair is hard wearing, comfortable, and ideal for around the table or extra seating as an accent in the living room or bedroom. H34"X W22" x D17" x each. Set of 2
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 17in D x 34in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Leatherette, Veneer |
| Product Color: | White, Walnut |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822767383 |
| Product SKU: | 384362 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Leather Walnut Finish Dining Chairs |
| Set Modern White Faux Leather |
| Faux Leather Walnut Finish Dining |
| Modern White Faux Leather Walnut |
| Walnut Finish Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $559.09
-65%$559.09
$195.68More Images





Set Of 2 Modern White Faux Leather And Walnut Finish Dining Chairs By Homeroots
This updated and fresh dining chair mixes flair and toughness featuring white leatherette upholstery against a light walnut veneer back. A polished chrome frame keeps this dining chair together and combines with the other mediums to it a special look. This contemporary styled dining chair is hard wearing, comfortable, and ideal for around the table or extra seating as an accent in the living room or bedroom. H34"X W22" x D17" x each. Set of 2
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 17in D x 34in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Leatherette, Veneer |
| Product Color: | White, Walnut |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822767383 |
| Product SKU: | 384362 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Leather Walnut Finish Dining Chairs |
| Set Modern White Faux Leather |
| Faux Leather Walnut Finish Dining |
| Modern White Faux Leather Walnut |
| Walnut Finish Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This updated and fresh dining chair mixes flair and toughness featuring white leatherette upholstery against a light walnut veneer back. A polished chrome frame keeps this dining chair together and combines with the other mediums to it a special look. This contemporary styled dining chair is hard wearing, comfortable, and ideal for around the table or extra seating as an accent in the living room or bedroom. H34"X W22" x D17" x each. Set of 2
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 17in D x 34in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Leatherette, Veneer |
| Product Color: | White, Walnut |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822767383 |
| Product SKU: | 384362 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Leather Walnut Finish Dining Chairs |
| Set Modern White Faux Leather |
| Faux Leather Walnut Finish Dining |
| Modern White Faux Leather Walnut |
| Walnut Finish Dining Chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























