
Set Of 2 Modern White Faux Leather And Chrome Dining Chairs By Homeroots
Unique and contemporary, these Modern White Faux Leather and Chrome Dining Chairs will be a stand out in your space. Featuring a polished shiny silver-tone chrome frame with the seats and backs upholstered in a super soft white leatherette, these chairs are good looking, comfortable, and practicle for extra seating around the table or even as fun accents in your living space. The intriguing Z-shape chrome base, makes this chair design extra special and extraordinatry. H39" X W17" x D18" each. Set of 2. Seat height of 17".
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 18in D x 39in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Leatherette |
| Product Color: | White, Chrome |
| Leg Color: | Chrome |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822767444 |
| Product SKU: | 384366 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Faux Leather Chrome Dining Chairs |
| Set Modern White Faux Leather |
| White Faux Leather Chrome Dining |
| Leather Chrome Dining Chairs |
| Faux Leather Chrome Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $587.03
-65%$587.03
$205.46More Images








Set Of 2 Modern White Faux Leather And Chrome Dining Chairs By Homeroots
Unique and contemporary, these Modern White Faux Leather and Chrome Dining Chairs will be a stand out in your space. Featuring a polished shiny silver-tone chrome frame with the seats and backs upholstered in a super soft white leatherette, these chairs are good looking, comfortable, and practicle for extra seating around the table or even as fun accents in your living space. The intriguing Z-shape chrome base, makes this chair design extra special and extraordinatry. H39" X W17" x D18" each. Set of 2. Seat height of 17".
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 18in D x 39in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Leatherette |
| Product Color: | White, Chrome |
| Leg Color: | Chrome |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822767444 |
| Product SKU: | 384366 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Faux Leather Chrome Dining Chairs |
| Set Modern White Faux Leather |
| White Faux Leather Chrome Dining |
| Leather Chrome Dining Chairs |
| Faux Leather Chrome Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unique and contemporary, these Modern White Faux Leather and Chrome Dining Chairs will be a stand out in your space. Featuring a polished shiny silver-tone chrome frame with the seats and backs upholstered in a super soft white leatherette, these chairs are good looking, comfortable, and practicle for extra seating around the table or even as fun accents in your living space. The intriguing Z-shape chrome base, makes this chair design extra special and extraordinatry. H39" X W17" x D18" each. Set of 2. Seat height of 17".
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 18in D x 39in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Leatherette |
| Product Color: | White, Chrome |
| Leg Color: | Chrome |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822767444 |
| Product SKU: | 384366 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Faux Leather Chrome Dining Chairs |
| Set Modern White Faux Leather |
| White Faux Leather Chrome Dining |
| Leather Chrome Dining Chairs |
| Faux Leather Chrome Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























