
Set Of 2 Modern Grey Leatherette Black Coated Metal Dining Chairs By Homeroots
This modern grey leatherette dining chair is a stylishly constructed piece that modifies the look of the dining chair. Featuring a grey upholstered leatherette seat and a creased back front design, it is perched on interlaced black powder coated metal legs that add flair to a typically simple dining chair. Foot caps on the legs protect your floors.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 18in D x 32in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Finish: | Leatherette, Black Powder Coated Metal |
| Product Color: | Grey, Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689805023935 |
| Product SKU: | 283209 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Coated Metal Dining Chairs |
| Metal Dining Chairs |
| Coated Metal Dining Chairs |
| Leatherette Black Coated Metal Dining |
| Set Modern Grey Leatherette Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $516.83
-65%$516.83
$180.89More Images




Set Of 2 Modern Grey Leatherette Black Coated Metal Dining Chairs By Homeroots
This modern grey leatherette dining chair is a stylishly constructed piece that modifies the look of the dining chair. Featuring a grey upholstered leatherette seat and a creased back front design, it is perched on interlaced black powder coated metal legs that add flair to a typically simple dining chair. Foot caps on the legs protect your floors.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 18in D x 32in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Finish: | Leatherette, Black Powder Coated Metal |
| Product Color: | Grey, Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689805023935 |
| Product SKU: | 283209 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Coated Metal Dining Chairs |
| Metal Dining Chairs |
| Coated Metal Dining Chairs |
| Leatherette Black Coated Metal Dining |
| Set Modern Grey Leatherette Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This modern grey leatherette dining chair is a stylishly constructed piece that modifies the look of the dining chair. Featuring a grey upholstered leatherette seat and a creased back front design, it is perched on interlaced black powder coated metal legs that add flair to a typically simple dining chair. Foot caps on the legs protect your floors.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 18in D x 32in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Finish: | Leatherette, Black Powder Coated Metal |
| Product Color: | Grey, Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689805023935 |
| Product SKU: | 283209 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Coated Metal Dining Chairs |
| Metal Dining Chairs |
| Coated Metal Dining Chairs |
| Leatherette Black Coated Metal Dining |
| Set Modern Grey Leatherette Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























