
Set Of 2 Gold And Dark Brown Faux Leather Dining Chairs By Homeroots
This Gold and Dark Brown Faux Leather Dining Chair will be the perfect addition to any dining space you have in your home. This chair has a metal frame in a dark golden finish with arms and an open back design. The seat cushion and back support is covered in a dark brown faux leather and has a slight curve to it to provide extra comfort. This chair can be used as a dining chair as well as extra seating around the house owing to its neutral colors and contemporary design. 29" H x 21" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 22in D x 29in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Brown |
| Leg Color: | Gold |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230000872 |
| Product SKU: | 397466 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Faux Leather Dining Chairs |
| Faux Leather Dining Chairs |
| Leather Dining Chairs |
| Dark Brown Faux Leather Dining |
| Gold Dark Brown Faux Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $796.14
-65%$796.14
$278.65More Images








Set Of 2 Gold And Dark Brown Faux Leather Dining Chairs By Homeroots
This Gold and Dark Brown Faux Leather Dining Chair will be the perfect addition to any dining space you have in your home. This chair has a metal frame in a dark golden finish with arms and an open back design. The seat cushion and back support is covered in a dark brown faux leather and has a slight curve to it to provide extra comfort. This chair can be used as a dining chair as well as extra seating around the house owing to its neutral colors and contemporary design. 29" H x 21" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 22in D x 29in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Brown |
| Leg Color: | Gold |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230000872 |
| Product SKU: | 397466 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Faux Leather Dining Chairs |
| Faux Leather Dining Chairs |
| Leather Dining Chairs |
| Dark Brown Faux Leather Dining |
| Gold Dark Brown Faux Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gold and Dark Brown Faux Leather Dining Chair will be the perfect addition to any dining space you have in your home. This chair has a metal frame in a dark golden finish with arms and an open back design. The seat cushion and back support is covered in a dark brown faux leather and has a slight curve to it to provide extra comfort. This chair can be used as a dining chair as well as extra seating around the house owing to its neutral colors and contemporary design. 29" H x 21" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 22in D x 29in H |
| Product Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Brown |
| Leg Color: | Gold |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230000872 |
| Product SKU: | 397466 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Faux Leather Dining Chairs |
| Faux Leather Dining Chairs |
| Leather Dining Chairs |
| Dark Brown Faux Leather Dining |
| Gold Dark Brown Faux Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























