
Set Of 2 Black And Heathered Gray Dining Chairs By Homeroots
This Black and Heather Gray Dining Chair will be the perfect addition to any dining space you have in your home. This chair has a metal frame in a dark black finish with arms and an open back design. The seat cushion and back support is covered in a soft heathered gray upholstery and has a slight curve to it to provide extra comfort. This chair can be used as a dining chair as well as extra seating around the house owing to its neutral colors and contemporary design. 29" H x 21" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 22in D x 29in H |
| Product Material: | Fabric (Polyester Blend) |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Black |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230000964 |
| Product SKU: | 397475 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Heathered Gray Dining Chairs |
| Heathered Gray Dining Chairs |
| Gray Dining Chairs |
| Set Black Heathered Gray Dining |
| Black Heathered Gray Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $420.16
-65%$420.16
$147.06More Images








Set Of 2 Black And Heathered Gray Dining Chairs By Homeroots
This Black and Heather Gray Dining Chair will be the perfect addition to any dining space you have in your home. This chair has a metal frame in a dark black finish with arms and an open back design. The seat cushion and back support is covered in a soft heathered gray upholstery and has a slight curve to it to provide extra comfort. This chair can be used as a dining chair as well as extra seating around the house owing to its neutral colors and contemporary design. 29" H x 21" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 22in D x 29in H |
| Product Material: | Fabric (Polyester Blend) |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Black |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230000964 |
| Product SKU: | 397475 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Heathered Gray Dining Chairs |
| Heathered Gray Dining Chairs |
| Gray Dining Chairs |
| Set Black Heathered Gray Dining |
| Black Heathered Gray Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Black and Heather Gray Dining Chair will be the perfect addition to any dining space you have in your home. This chair has a metal frame in a dark black finish with arms and an open back design. The seat cushion and back support is covered in a soft heathered gray upholstery and has a slight curve to it to provide extra comfort. This chair can be used as a dining chair as well as extra seating around the house owing to its neutral colors and contemporary design. 29" H x 21" W x 22" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 22in D x 29in H |
| Product Material: | Fabric (Polyester Blend) |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Black |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230000964 |
| Product SKU: | 397475 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Heathered Gray Dining Chairs |
| Heathered Gray Dining Chairs |
| Gray Dining Chairs |
| Set Black Heathered Gray Dining |
| Black Heathered Gray Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























