
Satin Black Desk with Drawers By Homeroots
Designed with a regal style, the Satin Black Desk with Drawers profoundly accents the glam quotient. Matching colored knobs perfectly compliment two deep drawers providing ample storage space. The traditonal carved spindle legs paired with the lustrous white finish creates a beautiful combination of class and magnificence. A striking beveled black desk makes it practical for working, writing, studying or even serve as a side table. An impressive addition to any home, the classic black desk is a quintessential choice. 30.25" x 42.75" x 23.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 23.5 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Solid wood,MDF,veneer |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402019 |
| Product UPC: | 808230103344 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Writing Drawer Desk Satin Black |
| Writing Drawer Desk Satin |
| Drawer Desk Satin Black |
| Drawer Desk Satin |
| Desk Satin Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $734.69
-65%$734.69
$257.14More Images






Satin Black Desk with Drawers By Homeroots
Designed with a regal style, the Satin Black Desk with Drawers profoundly accents the glam quotient. Matching colored knobs perfectly compliment two deep drawers providing ample storage space. The traditonal carved spindle legs paired with the lustrous white finish creates a beautiful combination of class and magnificence. A striking beveled black desk makes it practical for working, writing, studying or even serve as a side table. An impressive addition to any home, the classic black desk is a quintessential choice. 30.25" x 42.75" x 23.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 23.5 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Solid wood,MDF,veneer |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402019 |
| Product UPC: | 808230103344 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Writing Drawer Desk Satin Black |
| Writing Drawer Desk Satin |
| Drawer Desk Satin Black |
| Drawer Desk Satin |
| Desk Satin Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed with a regal style, the Satin Black Desk with Drawers profoundly accents the glam quotient. Matching colored knobs perfectly compliment two deep drawers providing ample storage space. The traditonal carved spindle legs paired with the lustrous white finish creates a beautiful combination of class and magnificence. A striking beveled black desk makes it practical for working, writing, studying or even serve as a side table. An impressive addition to any home, the classic black desk is a quintessential choice. 30.25" x 42.75" x 23.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 23.5 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Solid wood,MDF,veneer |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402019 |
| Product UPC: | 808230103344 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Writing Drawer Desk Satin Black |
| Writing Drawer Desk Satin |
| Drawer Desk Satin Black |
| Drawer Desk Satin |
| Desk Satin Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























