
Salvaged Natural Wood Chest By Homeroots
This chest provides a commanding presence in any room. This contemporary chest in a salvaged natural wood finish features a five storage drawers. This beautiful chest is accented with raised and scrolled motifs. This fashionable chest will fuse with the surrounding decor and transform a room from ordinary into something interesting and sophisticated.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 56 H x 18 W x 40 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Salvaged Natural |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347144 |
| Product UPC: | 4512839709352 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 56 Salvaged Natural Wood Chest |
| Salvaged Natural Wood Chest |
| Natural Wood Chest |
| 56 Salvaged Natural Wood |
| Salvaged Natural Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,602.34
-65%$1,602.34
$560.82More Images


Salvaged Natural Wood Chest By Homeroots
This chest provides a commanding presence in any room. This contemporary chest in a salvaged natural wood finish features a five storage drawers. This beautiful chest is accented with raised and scrolled motifs. This fashionable chest will fuse with the surrounding decor and transform a room from ordinary into something interesting and sophisticated.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 56 H x 18 W x 40 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Salvaged Natural |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347144 |
| Product UPC: | 4512839709352 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 56 Salvaged Natural Wood Chest |
| Salvaged Natural Wood Chest |
| Natural Wood Chest |
| 56 Salvaged Natural Wood |
| Salvaged Natural Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chest provides a commanding presence in any room. This contemporary chest in a salvaged natural wood finish features a five storage drawers. This beautiful chest is accented with raised and scrolled motifs. This fashionable chest will fuse with the surrounding decor and transform a room from ordinary into something interesting and sophisticated.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 56 H x 18 W x 40 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Salvaged Natural |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347144 |
| Product UPC: | 4512839709352 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 56 Salvaged Natural Wood Chest |
| Salvaged Natural Wood Chest |
| Natural Wood Chest |
| 56 Salvaged Natural Wood |
| Salvaged Natural Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























