
Safavieh Zelda 25-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Clear
An illuminating look back at the era of stylish soirees, the Zelda glass table lamp is a concave ray of light in any interior. Crafted fluted hour glass shape and topped with a cotton hardback shade, its classic silhouette and bright disposition instantly update any space without overwhelming.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4051A-SET2 |
| Product UPC: | 683726519751 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Zelda 25-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Clear
An illuminating look back at the era of stylish soirees, the Zelda glass table lamp is a concave ray of light in any interior. Crafted fluted hour glass shape and topped with a cotton hardback shade, its classic silhouette and bright disposition instantly update any space without overwhelming.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4051A-SET2 |
| Product UPC: | 683726519751 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An illuminating look back at the era of stylish soirees, the Zelda glass table lamp is a concave ray of light in any interior. Crafted fluted hour glass shape and topped with a cotton hardback shade, its classic silhouette and bright disposition instantly update any space without overwhelming.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4051A-SET2 |
| Product UPC: | 683726519751 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























