
Safavieh Zayna AdjusTable Barstool - Creme
Elevate the style in any room with this adjustable bar stool. Perfect for entertaining, it‰۪s finely crafted with plush cream velvet upholstery that‰۪s luxuriously tufted. Its silver finish and adjustable height make it a new design classic.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 21.3" L x 22.1" D x 35.8/44.1" H |
| Product Material: | Wood / Metal / Foam / Velvet |
| Wood Content: | Solid Larch Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Velvet (100% Polyester) |
| Product Color: | Creme |
| Product SKU: | SFV4709B |
| Product UPC: | 889048503212 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Zayna AdjusTable Barstool - Creme
Elevate the style in any room with this adjustable bar stool. Perfect for entertaining, it‰۪s finely crafted with plush cream velvet upholstery that‰۪s luxuriously tufted. Its silver finish and adjustable height make it a new design classic.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 21.3" L x 22.1" D x 35.8/44.1" H |
| Product Material: | Wood / Metal / Foam / Velvet |
| Wood Content: | Solid Larch Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Velvet (100% Polyester) |
| Product Color: | Creme |
| Product SKU: | SFV4709B |
| Product UPC: | 889048503212 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate the style in any room with this adjustable bar stool. Perfect for entertaining, it‰۪s finely crafted with plush cream velvet upholstery that‰۪s luxuriously tufted. Its silver finish and adjustable height make it a new design classic.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 21.3" L x 22.1" D x 35.8/44.1" H |
| Product Material: | Wood / Metal / Foam / Velvet |
| Wood Content: | Solid Larch Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Velvet (100% Polyester) |
| Product Color: | Creme |
| Product SKU: | SFV4709B |
| Product UPC: | 889048503212 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























