
Safavieh Zarren, 25 Inch, Ivory, Ceramic Table Lamp - Ivory
Invite classic elegance into your interior with this Zarren Table Lamp. Zarren‰۪s pleated double gourd silhouette in rich ivory ceramic is perfectly balanced by the clean lines of its tapered drum shade, while sleek gold accents add a hint of glamour. A crystal clear acrylic base brings additional airy appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4413A |
| Product UPC: | 195058131858 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Zarren, 25 Inch, Ivory, Ceramic Table Lamp - Ivory
Invite classic elegance into your interior with this Zarren Table Lamp. Zarren‰۪s pleated double gourd silhouette in rich ivory ceramic is perfectly balanced by the clean lines of its tapered drum shade, while sleek gold accents add a hint of glamour. A crystal clear acrylic base brings additional airy appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4413A |
| Product UPC: | 195058131858 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Invite classic elegance into your interior with this Zarren Table Lamp. Zarren‰۪s pleated double gourd silhouette in rich ivory ceramic is perfectly balanced by the clean lines of its tapered drum shade, while sleek gold accents add a hint of glamour. A crystal clear acrylic base brings additional airy appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4413A |
| Product UPC: | 195058131858 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























