
Safavieh Zaid Resin Table Lamp - Ivory
This Zaid Resin Table Lamp is sophisticated in its simplicity, making it the perfect finishing touch for your decor. Zaid‰۪s classically curved silhouette is beautifully accented with a soft ivory finish, ensuring it seamlessly blends with any room‰۪s color palette.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4348A |
| Product UPC: | 195058092807 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $76.28
-65%$76.28
$26.70More Images


Safavieh Zaid Resin Table Lamp - Ivory
This Zaid Resin Table Lamp is sophisticated in its simplicity, making it the perfect finishing touch for your decor. Zaid‰۪s classically curved silhouette is beautifully accented with a soft ivory finish, ensuring it seamlessly blends with any room‰۪s color palette.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4348A |
| Product UPC: | 195058092807 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Zaid Resin Table Lamp is sophisticated in its simplicity, making it the perfect finishing touch for your decor. Zaid‰۪s classically curved silhouette is beautifully accented with a soft ivory finish, ensuring it seamlessly blends with any room‰۪s color palette.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4348A |
| Product UPC: | 195058092807 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























