
Safavieh Zackary Table Lamp - Black
A modern marvel, this contemporary table lamp adds elegance to any living room. Its minimalist sculptural design is meticulously crafted with a luxurious pairing of black marble and brass. Designers love its complimentary 100% cotton off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Black / Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4138A |
| Product UPC: | 889048617674 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Zackary Table Lamp - Black
A modern marvel, this contemporary table lamp adds elegance to any living room. Its minimalist sculptural design is meticulously crafted with a luxurious pairing of black marble and brass. Designers love its complimentary 100% cotton off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Black / Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4138A |
| Product UPC: | 889048617674 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern marvel, this contemporary table lamp adds elegance to any living room. Its minimalist sculptural design is meticulously crafted with a luxurious pairing of black marble and brass. Designers love its complimentary 100% cotton off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Black / Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4138A |
| Product UPC: | 889048617674 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























