
Safavieh Wishes Lamp - Gold Leaf
A shimmering silhouette conveys the captivating look of the Disney Wishes Lamp by Safavieh. Shapely and stylish this enchanting table lamp radiates elegance from the top of its white shade down to its curvy gold silhouette and detailed grooved base. The Wishes Lamp makes a brilliant focal point in the living room or master suite, and is a sparkling addition to any kids‰۪ bedroom or playroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.8" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | DSN1201B |
| Product UPC: | 889048737426 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Wishes Lamp - Gold Leaf
A shimmering silhouette conveys the captivating look of the Disney Wishes Lamp by Safavieh. Shapely and stylish this enchanting table lamp radiates elegance from the top of its white shade down to its curvy gold silhouette and detailed grooved base. The Wishes Lamp makes a brilliant focal point in the living room or master suite, and is a sparkling addition to any kids‰۪ bedroom or playroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.8" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | DSN1201B |
| Product UPC: | 889048737426 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A shimmering silhouette conveys the captivating look of the Disney Wishes Lamp by Safavieh. Shapely and stylish this enchanting table lamp radiates elegance from the top of its white shade down to its curvy gold silhouette and detailed grooved base. The Wishes Lamp makes a brilliant focal point in the living room or master suite, and is a sparkling addition to any kids‰۪ bedroom or playroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.8" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | DSN1201B |
| Product UPC: | 889048737426 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























