
Safavieh Willow Channel Arm Chair - Gold
Bring vintage style to the living room with this contemporary channel tufted armchair. Finely crafted with rich dark walnut, its sleek retro design features sumptuous gold velvet upholstery. Its deluxe channel tufting detail adds a touch of modern luxury. Suitable for contract use.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 26.77" L x 33.46" D x 38.19" H |
| Product Material: | Oak / Pine / Plywood Frame / Fabric |
| Wood Content: | Oak / Pine / Plywood Frame |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Fabric Content: | Velvet (85% Cotton / 15% Polyester) |
| Product Color: | Gold |
| Product SKU: | SFV7500C |
| Product UPC: | 889048622517 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Safavieh Willow Channel Arm Chair - Gold
Bring vintage style to the living room with this contemporary channel tufted armchair. Finely crafted with rich dark walnut, its sleek retro design features sumptuous gold velvet upholstery. Its deluxe channel tufting detail adds a touch of modern luxury. Suitable for contract use.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 26.77" L x 33.46" D x 38.19" H |
| Product Material: | Oak / Pine / Plywood Frame / Fabric |
| Wood Content: | Oak / Pine / Plywood Frame |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Fabric Content: | Velvet (85% Cotton / 15% Polyester) |
| Product Color: | Gold |
| Product SKU: | SFV7500C |
| Product UPC: | 889048622517 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring vintage style to the living room with this contemporary channel tufted armchair. Finely crafted with rich dark walnut, its sleek retro design features sumptuous gold velvet upholstery. Its deluxe channel tufting detail adds a touch of modern luxury. Suitable for contract use.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 26.77" L x 33.46" D x 38.19" H |
| Product Material: | Oak / Pine / Plywood Frame / Fabric |
| Wood Content: | Oak / Pine / Plywood Frame |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Fabric Content: | Velvet (85% Cotton / 15% Polyester) |
| Product Color: | Gold |
| Product SKU: | SFV7500C |
| Product UPC: | 889048622517 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























