
Safavieh Wick Table Lamp - Black Nickel
The sleek geometry and clean lines of this Wick Table Lamp makes it the perfect illumination for modern minimalist d̩cor. Wick‰۪s cylindrical shade casts a rich glow against its iron base, brightening any living area with effortless chic. For elegant decorative balance, use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 25.75" H |
| Product Lamp Color: | Black Nickel |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4302A |
| Product UPC: | 195058094429 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Wick Table Lamp - Black Nickel
The sleek geometry and clean lines of this Wick Table Lamp makes it the perfect illumination for modern minimalist d̩cor. Wick‰۪s cylindrical shade casts a rich glow against its iron base, brightening any living area with effortless chic. For elegant decorative balance, use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 25.75" H |
| Product Lamp Color: | Black Nickel |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4302A |
| Product UPC: | 195058094429 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The sleek geometry and clean lines of this Wick Table Lamp makes it the perfect illumination for modern minimalist d̩cor. Wick‰۪s cylindrical shade casts a rich glow against its iron base, brightening any living area with effortless chic. For elegant decorative balance, use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 25.75" H |
| Product Lamp Color: | Black Nickel |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4302A |
| Product UPC: | 195058094429 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























