
Safavieh Westin Table Lamp - Brush Nickel
Inspired by luxury found in the world‰۪s most exclusive 5-star suites, this contemporary table lamp is a new classic. Posh and polished, its shining silver finish illuminates its graceful clean lines. Its crisp off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26.25-32.75" H |
| Product Lamp Color: | Brush Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brush Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4134A |
| Product UPC: | 889048617636 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $104.88
-65%$104.88
$36.71More Images


Safavieh Westin Table Lamp - Brush Nickel
Inspired by luxury found in the world‰۪s most exclusive 5-star suites, this contemporary table lamp is a new classic. Posh and polished, its shining silver finish illuminates its graceful clean lines. Its crisp off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26.25-32.75" H |
| Product Lamp Color: | Brush Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brush Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4134A |
| Product UPC: | 889048617636 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by luxury found in the world‰۪s most exclusive 5-star suites, this contemporary table lamp is a new classic. Posh and polished, its shining silver finish illuminates its graceful clean lines. Its crisp off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26.25-32.75" H |
| Product Lamp Color: | Brush Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brush Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4134A |
| Product UPC: | 889048617636 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























