
Safavieh Wendi Ceramic Table Lamp - Navy
A petite skyscraper for your d̩cor, this Wendi Table Lamp is absolutely iconic. Boldly toned navy ceramic pairs beautifully with its shining pedestal base, making for a streamlined look that perfectly balances its soft white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4305A |
| Product UPC: | 195058094450 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Wendi Ceramic Table Lamp - Navy
A petite skyscraper for your d̩cor, this Wendi Table Lamp is absolutely iconic. Boldly toned navy ceramic pairs beautifully with its shining pedestal base, making for a streamlined look that perfectly balances its soft white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4305A |
| Product UPC: | 195058094450 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A petite skyscraper for your d̩cor, this Wendi Table Lamp is absolutely iconic. Boldly toned navy ceramic pairs beautifully with its shining pedestal base, making for a streamlined look that perfectly balances its soft white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4305A |
| Product UPC: | 195058094450 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























