
Safavieh Welsh Table Lamp - White
A grand decorative statement for today‰۪s eclectic interiors, this Welsh Table Lamp hearkens back to ancient stone craft. A distressed white finish highlights its brilliantly textured design, and an off-white shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7016B |
| Product UPC: | 195058291545 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Welsh Table Lamp - White
A grand decorative statement for today‰۪s eclectic interiors, this Welsh Table Lamp hearkens back to ancient stone craft. A distressed white finish highlights its brilliantly textured design, and an off-white shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7016B |
| Product UPC: | 195058291545 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A grand decorative statement for today‰۪s eclectic interiors, this Welsh Table Lamp hearkens back to ancient stone craft. A distressed white finish highlights its brilliantly textured design, and an off-white shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7016B |
| Product UPC: | 195058291545 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























