
Safavieh Weldon Ceramic Table Lamp - Ivory
Absolutely eye catching and unapologetically bold, this Weldon Table Lamp is a stunning statement piece. Weldon‰۪s dramatically textured ceramic silhouette shines in a rich ivory finish, making it a modern style icon in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4275B |
| Product UPC: | 195058075350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $78.88
-65%$78.88
$27.61More Images


Safavieh Weldon Ceramic Table Lamp - Ivory
Absolutely eye catching and unapologetically bold, this Weldon Table Lamp is a stunning statement piece. Weldon‰۪s dramatically textured ceramic silhouette shines in a rich ivory finish, making it a modern style icon in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4275B |
| Product UPC: | 195058075350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Absolutely eye catching and unapologetically bold, this Weldon Table Lamp is a stunning statement piece. Weldon‰۪s dramatically textured ceramic silhouette shines in a rich ivory finish, making it a modern style icon in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4275B |
| Product UPC: | 195058075350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























