
Safavieh Waylon Table Lamp Set Of 2 - Iron
A coveted treasure from a London antiques shop inspired this captivating table lamp. Finely crafted with iron, designers love the depth and dimension of its beautiful, intricate pattern. Its posh cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 9" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Iron |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4194A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Waylon Table Lamp Set Of 2 - Iron
A coveted treasure from a London antiques shop inspired this captivating table lamp. Finely crafted with iron, designers love the depth and dimension of its beautiful, intricate pattern. Its posh cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 9" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Iron |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4194A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A coveted treasure from a London antiques shop inspired this captivating table lamp. Finely crafted with iron, designers love the depth and dimension of its beautiful, intricate pattern. Its posh cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 9" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Iron |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4194A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























