
Safavieh Warley Wall Sconce - Nickel
Transform any bathroom into a deluxe urban spa with this contemporary 3-light wall sconce. Finely crafted with metal to highlight Its modern style, its beautiful bronze finish with wood texture and square glass shades make a chic minimalist statement.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 22" W x 6.8" D x 10.3" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | SCN4058A |
| Product UPC: | 889048824270 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $98.15
-65%$98.15
$34.35More Images

Safavieh Warley Wall Sconce - Nickel
Transform any bathroom into a deluxe urban spa with this contemporary 3-light wall sconce. Finely crafted with metal to highlight Its modern style, its beautiful bronze finish with wood texture and square glass shades make a chic minimalist statement.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 22" W x 6.8" D x 10.3" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | SCN4058A |
| Product UPC: | 889048824270 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform any bathroom into a deluxe urban spa with this contemporary 3-light wall sconce. Finely crafted with metal to highlight Its modern style, its beautiful bronze finish with wood texture and square glass shades make a chic minimalist statement.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 22" W x 6.8" D x 10.3" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | SCN4058A |
| Product UPC: | 889048824270 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























