
Safavieh Waldina Ceramic Table Lamp - Grey
A striking standout in any d̩cor, this Waldina Table Lamp makes a dramatic decorative statement. Waldina‰۪s raised fretwork pattern and classic silhouette shine in its sculpted grey ceramic, and a white drum shade makes it perfect for today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4271A |
| Product UPC: | 195058075299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $71.08
-65%$71.08
$24.88More Images




Safavieh Waldina Ceramic Table Lamp - Grey
A striking standout in any d̩cor, this Waldina Table Lamp makes a dramatic decorative statement. Waldina‰۪s raised fretwork pattern and classic silhouette shine in its sculpted grey ceramic, and a white drum shade makes it perfect for today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4271A |
| Product UPC: | 195058075299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A striking standout in any d̩cor, this Waldina Table Lamp makes a dramatic decorative statement. Waldina‰۪s raised fretwork pattern and classic silhouette shine in its sculpted grey ceramic, and a white drum shade makes it perfect for today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4271A |
| Product UPC: | 195058075299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























