
Safavieh Wade Ceramic Table Lamp - Ivory
This Wade Table Lamp abounds with decorative depth and visual intrigue, making it ideal for today‰۪s contemporary d̩cor. The scalloped double gourde silhouette is absolutely eye catching, while a soft ivory finish ensures Wade perfectly accents any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4274B |
| Product UPC: | 195058075336 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $78.88
-65%$78.88
$27.61More Images


Safavieh Wade Ceramic Table Lamp - Ivory
This Wade Table Lamp abounds with decorative depth and visual intrigue, making it ideal for today‰۪s contemporary d̩cor. The scalloped double gourde silhouette is absolutely eye catching, while a soft ivory finish ensures Wade perfectly accents any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4274B |
| Product UPC: | 195058075336 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Wade Table Lamp abounds with decorative depth and visual intrigue, making it ideal for today‰۪s contemporary d̩cor. The scalloped double gourde silhouette is absolutely eye catching, while a soft ivory finish ensures Wade perfectly accents any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4274B |
| Product UPC: | 195058075336 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























