
Safavieh Voetta, 23 Inch, Black, Ceramic Table Lamp - Black
Elevate any corner with the timeless style and elegance of our Voetta table lamp. The tall and graceful silhouette of the table lamp lends an effortless touch of sophistication. Finished off with a white shade and a contrasting black base, our table lamp serves as a versatile and stylish accent for any room. Its modern drum shade softly diffuses light to lend a pleasant glow to your side table, nightstand, or console.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4477A |
| Product UPC: | 195058672399 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Voetta, 23 Inch, Black, Ceramic Table Lamp - Black
Elevate any corner with the timeless style and elegance of our Voetta table lamp. The tall and graceful silhouette of the table lamp lends an effortless touch of sophistication. Finished off with a white shade and a contrasting black base, our table lamp serves as a versatile and stylish accent for any room. Its modern drum shade softly diffuses light to lend a pleasant glow to your side table, nightstand, or console.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4477A |
| Product UPC: | 195058672399 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate any corner with the timeless style and elegance of our Voetta table lamp. The tall and graceful silhouette of the table lamp lends an effortless touch of sophistication. Finished off with a white shade and a contrasting black base, our table lamp serves as a versatile and stylish accent for any room. Its modern drum shade softly diffuses light to lend a pleasant glow to your side table, nightstand, or console.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4477A |
| Product UPC: | 195058672399 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























