
Safavieh Ventrus Table Lamp - Grey
A statement piece for the cultured collector, this Ventrus Table Lamp takes its inspiration from dig sites at ancient cities. Ventrus flaunts decorative asymmetry in its black and white silhouette, topped with a crisp white shade for a contemporary look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey/Green |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4374A |
| Product UPC: | 195058124140 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $87.98
-65%$87.98
$30.79More Images


Safavieh Ventrus Table Lamp - Grey
A statement piece for the cultured collector, this Ventrus Table Lamp takes its inspiration from dig sites at ancient cities. Ventrus flaunts decorative asymmetry in its black and white silhouette, topped with a crisp white shade for a contemporary look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey/Green |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4374A |
| Product UPC: | 195058124140 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A statement piece for the cultured collector, this Ventrus Table Lamp takes its inspiration from dig sites at ancient cities. Ventrus flaunts decorative asymmetry in its black and white silhouette, topped with a crisp white shade for a contemporary look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey/Green |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4374A |
| Product UPC: | 195058124140 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























