
Safavieh Velza Outdoor Wall Lantern - Black
Dramatic and sleek, this contemporary outdoor wall lantern brings instant style to any home exterior. Designed with chic clear glass and a finely crafted minimalist black metal frame, its elegant interior candelabra makes it a luxurious modern classic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 9" W x 8.25" D x 15" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4005A |
| Product UPC: | 889048815728 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $106.18
-65%$106.18
$37.16More Images


Safavieh Velza Outdoor Wall Lantern - Black
Dramatic and sleek, this contemporary outdoor wall lantern brings instant style to any home exterior. Designed with chic clear glass and a finely crafted minimalist black metal frame, its elegant interior candelabra makes it a luxurious modern classic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 9" W x 8.25" D x 15" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4005A |
| Product UPC: | 889048815728 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dramatic and sleek, this contemporary outdoor wall lantern brings instant style to any home exterior. Designed with chic clear glass and a finely crafted minimalist black metal frame, its elegant interior candelabra makes it a luxurious modern classic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 9" W x 8.25" D x 15" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4005A |
| Product UPC: | 889048815728 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























