
Safavieh Velor Table Lamp Set Of 2 - Smoked Grey Glass
Upgrade any living room or bedroom with the clean modern curves of this contemporary table lamp. Crafted with sleek smoked grey glass to illuminate its exquisite form, it sits on a clear acrylic base and is topped with a complimentary white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Smoked Grey Glass |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4220A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815025 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $111.38
-65%$111.38
$38.98More Images


Safavieh Velor Table Lamp Set Of 2 - Smoked Grey Glass
Upgrade any living room or bedroom with the clean modern curves of this contemporary table lamp. Crafted with sleek smoked grey glass to illuminate its exquisite form, it sits on a clear acrylic base and is topped with a complimentary white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Smoked Grey Glass |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4220A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815025 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade any living room or bedroom with the clean modern curves of this contemporary table lamp. Crafted with sleek smoked grey glass to illuminate its exquisite form, it sits on a clear acrylic base and is topped with a complimentary white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Smoked Grey Glass |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4220A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815025 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























