
Safavieh Veleri Table Lamp - White Speckle
The understated whimsy of this Veleri Table Lamp is ideal for enriching any room with eclectic elegance. Veleri‰۪s gently speckled white poly-resin makes an artisanal statement and a tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White Speckle |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4432A |
| Product UPC: | 195058132053 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Veleri Table Lamp - White Speckle
The understated whimsy of this Veleri Table Lamp is ideal for enriching any room with eclectic elegance. Veleri‰۪s gently speckled white poly-resin makes an artisanal statement and a tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White Speckle |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4432A |
| Product UPC: | 195058132053 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The understated whimsy of this Veleri Table Lamp is ideal for enriching any room with eclectic elegance. Veleri‰۪s gently speckled white poly-resin makes an artisanal statement and a tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White Speckle |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4432A |
| Product UPC: | 195058132053 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























