
Safavieh Vance Task Table Lamp - Black
No fancy frills, the Vance Task Table Lamp flaunts a simple silhouette and functional sensibilities. The smart tilt of its slender body and black shade casts light exactly where it‰۪s needed, with retro iron construction making it a perfect example of industrial-modern minimalist design.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 7.5" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4143A |
| Product UPC: | 889048617728 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Vance Task Table Lamp - Black
No fancy frills, the Vance Task Table Lamp flaunts a simple silhouette and functional sensibilities. The smart tilt of its slender body and black shade casts light exactly where it‰۪s needed, with retro iron construction making it a perfect example of industrial-modern minimalist design.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 7.5" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4143A |
| Product UPC: | 889048617728 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
No fancy frills, the Vance Task Table Lamp flaunts a simple silhouette and functional sensibilities. The smart tilt of its slender body and black shade casts light exactly where it‰۪s needed, with retro iron construction making it a perfect example of industrial-modern minimalist design.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 7.5" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4143A |
| Product UPC: | 889048617728 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























