
Safavieh Troilus Table Lamp - Gold
Elevate the aesthetic of your d̩cor with this thoroughly modern Troilus Table Lamp. With a minimalist white cylinder shade and shimmering antique gold frame, Troilus‰۪s white marble base revitalizes any room with celebrity-chic glamour.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.25" W x 6.25" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-CLR |
| Product SKU: | TBL7019A |
| Product UPC: | 195058346306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Troilus Table Lamp - Gold
Elevate the aesthetic of your d̩cor with this thoroughly modern Troilus Table Lamp. With a minimalist white cylinder shade and shimmering antique gold frame, Troilus‰۪s white marble base revitalizes any room with celebrity-chic glamour.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.25" W x 6.25" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-CLR |
| Product SKU: | TBL7019A |
| Product UPC: | 195058346306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate the aesthetic of your d̩cor with this thoroughly modern Troilus Table Lamp. With a minimalist white cylinder shade and shimmering antique gold frame, Troilus‰۪s white marble base revitalizes any room with celebrity-chic glamour.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.25" W x 6.25" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-CLR |
| Product SKU: | TBL7019A |
| Product UPC: | 195058346306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























