
Safavieh Trent Table Lamp - Silver
Inspired by posh Park Avenue style, this sophisticated table lamp adds timeless grace and charm to any room. Often used on pairs, its dramatic fluted sliver body it topped with a matching regal finial. The warm glow of its cotton shade makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4205A |
| Product UPC: | 889048682313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $72.38
-65%$72.38
$25.33More Images


Safavieh Trent Table Lamp - Silver
Inspired by posh Park Avenue style, this sophisticated table lamp adds timeless grace and charm to any room. Often used on pairs, its dramatic fluted sliver body it topped with a matching regal finial. The warm glow of its cotton shade makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4205A |
| Product UPC: | 889048682313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by posh Park Avenue style, this sophisticated table lamp adds timeless grace and charm to any room. Often used on pairs, its dramatic fluted sliver body it topped with a matching regal finial. The warm glow of its cotton shade makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4205A |
| Product UPC: | 889048682313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























