
Safavieh Town Square, 21 Inch, Clear/White, Crystal/Iron Table Lamp W/ Usb Port? - Clear
Geometric and glamorous, the Town Square Crystal table lamp makes a brilliant statement in transitional and contemporary rooms. From its square cutout crystal base and finial to the squared white shade, Town is sophistication personified. This table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged at all times.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 7" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Clear / White |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4115A-U |
| Product UPC: | 195058485661 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $177.68
-65%$177.68
$62.19More Images


Safavieh Town Square, 21 Inch, Clear/White, Crystal/Iron Table Lamp W/ Usb Port? - Clear
Geometric and glamorous, the Town Square Crystal table lamp makes a brilliant statement in transitional and contemporary rooms. From its square cutout crystal base and finial to the squared white shade, Town is sophistication personified. This table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged at all times.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 7" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Clear / White |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4115A-U |
| Product UPC: | 195058485661 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Geometric and glamorous, the Town Square Crystal table lamp makes a brilliant statement in transitional and contemporary rooms. From its square cutout crystal base and finial to the squared white shade, Town is sophistication personified. This table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged at all times.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 7" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Clear / White |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4115A-U |
| Product UPC: | 195058485661 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























