
Safavieh Tory 24.5-Inch H Shell Table Lamp Set Of 2 - Cream
Architectural in its graphic simplicity, the Tory Shell Table Lamp‰۪s columnar base is artfully adorned with mosaic capiz shells and complemented by a transitional rectangular Geneva white shade. With brushed gold stand and fittings, this lamp casts an elegant glow in living room, hall or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4107A-SET2 |
| Product UPC: | 683726416166 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $236.18
-65%$236.18
$82.66More Images


Safavieh Tory 24.5-Inch H Shell Table Lamp Set Of 2 - Cream
Architectural in its graphic simplicity, the Tory Shell Table Lamp‰۪s columnar base is artfully adorned with mosaic capiz shells and complemented by a transitional rectangular Geneva white shade. With brushed gold stand and fittings, this lamp casts an elegant glow in living room, hall or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4107A-SET2 |
| Product UPC: | 683726416166 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Architectural in its graphic simplicity, the Tory Shell Table Lamp‰۪s columnar base is artfully adorned with mosaic capiz shells and complemented by a transitional rectangular Geneva white shade. With brushed gold stand and fittings, this lamp casts an elegant glow in living room, hall or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4107A-SET2 |
| Product UPC: | 683726416166 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























