
Safavieh Tori 19.25-Inch H Table Lamp - Gold
Bring character to the living room with this contemporary table lamp. Sitting atop a natural wood plinth, its sculpted metal design makes an artistic statement. Its gold leaf finish and vintage-style bulb complete its modern industrial look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12.75" W x 8.5" D x 19.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Natural |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | TBL4014A |
| Product UPC: | 889048324343 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Tori 19.25-Inch H Table Lamp - Gold
Bring character to the living room with this contemporary table lamp. Sitting atop a natural wood plinth, its sculpted metal design makes an artistic statement. Its gold leaf finish and vintage-style bulb complete its modern industrial look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12.75" W x 8.5" D x 19.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Natural |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | TBL4014A |
| Product UPC: | 889048324343 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring character to the living room with this contemporary table lamp. Sitting atop a natural wood plinth, its sculpted metal design makes an artistic statement. Its gold leaf finish and vintage-style bulb complete its modern industrial look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12.75" W x 8.5" D x 19.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Natural |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | TBL4014A |
| Product UPC: | 889048324343 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























