
Safavieh Taylen Outdoor Wall Lantern - Oil Rubbed Bronze (Black)
A permanent invitation to family and friends, this timeless rectangular outdoor wall lantern updates any home exterior. Its stunning clear seeded glass diffuses the welcoming glow of its radiant orb bulb. Its durable metal construction makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 6.625" W x 7.375" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 0 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | LED DRIVER |
| Type of Blub Included: | N/A |
| Product SKU: | PLT4003A |
| Product UPC: | 889048815704 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Taylen Outdoor Wall Lantern - Oil Rubbed Bronze (Black)
A permanent invitation to family and friends, this timeless rectangular outdoor wall lantern updates any home exterior. Its stunning clear seeded glass diffuses the welcoming glow of its radiant orb bulb. Its durable metal construction makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 6.625" W x 7.375" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 0 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | LED DRIVER |
| Type of Blub Included: | N/A |
| Product SKU: | PLT4003A |
| Product UPC: | 889048815704 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A permanent invitation to family and friends, this timeless rectangular outdoor wall lantern updates any home exterior. Its stunning clear seeded glass diffuses the welcoming glow of its radiant orb bulb. Its durable metal construction makes it a classic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 6.625" W x 7.375" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 0 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | LED DRIVER |
| Type of Blub Included: | N/A |
| Product SKU: | PLT4003A |
| Product UPC: | 889048815704 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























