
Safavieh Taren Table Lamp Set Of 2 - Brass Gold
This Taren Table Lamp takes its design inspiration from the ethereal silhouette of a genie‰۪s lamp, softening the dramatic look for today‰۪s d̩cor. A brass gold finish highlights Taren‰۪s sleek metal body and a white linen drum shade casts a soft glow in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4228A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880184 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $104.88
-65%$104.88
$36.71More Images


Safavieh Taren Table Lamp Set Of 2 - Brass Gold
This Taren Table Lamp takes its design inspiration from the ethereal silhouette of a genie‰۪s lamp, softening the dramatic look for today‰۪s d̩cor. A brass gold finish highlights Taren‰۪s sleek metal body and a white linen drum shade casts a soft glow in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4228A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880184 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Taren Table Lamp takes its design inspiration from the ethereal silhouette of a genie‰۪s lamp, softening the dramatic look for today‰۪s d̩cor. A brass gold finish highlights Taren‰۪s sleek metal body and a white linen drum shade casts a soft glow in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4228A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880184 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























