
Safavieh Talon, 19.5 Inch, Brass/White, Iron/Rope/Marble Table Lamp - Brass
Update your decor with the warm and glamorous appeal of our Talon table lamp. The classic mid-century mushroom lamp is updated with a stunning mix of materials. A graceful white marble base and brass shade lend a refined appeal to our table lamp. It receives a breezy update with the rich textures of rope tied onto the slender body of the lamp. A chic accent for any corner, our table lamp radiates warmth and luxury onto your side table, console, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 9.75" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass / White |
| Product Material: | Metal / Rope |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4474A |
| Product UPC: | 195058672351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $93.18
-65%$93.18
$32.61More Images


Safavieh Talon, 19.5 Inch, Brass/White, Iron/Rope/Marble Table Lamp - Brass
Update your decor with the warm and glamorous appeal of our Talon table lamp. The classic mid-century mushroom lamp is updated with a stunning mix of materials. A graceful white marble base and brass shade lend a refined appeal to our table lamp. It receives a breezy update with the rich textures of rope tied onto the slender body of the lamp. A chic accent for any corner, our table lamp radiates warmth and luxury onto your side table, console, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 9.75" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass / White |
| Product Material: | Metal / Rope |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4474A |
| Product UPC: | 195058672351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Update your decor with the warm and glamorous appeal of our Talon table lamp. The classic mid-century mushroom lamp is updated with a stunning mix of materials. A graceful white marble base and brass shade lend a refined appeal to our table lamp. It receives a breezy update with the rich textures of rope tied onto the slender body of the lamp. A chic accent for any corner, our table lamp radiates warmth and luxury onto your side table, console, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 9.75" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass / White |
| Product Material: | Metal / Rope |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4474A |
| Product UPC: | 195058672351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























