
Safavieh Takita 2 Drawer 2 Tone Desk - Black With Natural Drawer Color
Timeless grace meets contemporary chic in this elegant Estella Desk. Estella‰۪s traditionally-inspired frame is given a fresh modern update with a sleek black finish surrounding two natural toned drawers, while sleek gold bar pulls elevate its aesthetic prowess.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 29.5"H |
| Product Color: | Black With Natural Drawer Color |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5703A |
| Product UPC: | 195058182676 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $239.33
-65%$239.33
$83.77More Images



Safavieh Takita 2 Drawer 2 Tone Desk - Black With Natural Drawer Color
Timeless grace meets contemporary chic in this elegant Estella Desk. Estella‰۪s traditionally-inspired frame is given a fresh modern update with a sleek black finish surrounding two natural toned drawers, while sleek gold bar pulls elevate its aesthetic prowess.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 29.5"H |
| Product Color: | Black With Natural Drawer Color |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5703A |
| Product UPC: | 195058182676 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Timeless grace meets contemporary chic in this elegant Estella Desk. Estella‰۪s traditionally-inspired frame is given a fresh modern update with a sleek black finish surrounding two natural toned drawers, while sleek gold bar pulls elevate its aesthetic prowess.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 29.5"H |
| Product Color: | Black With Natural Drawer Color |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5703A |
| Product UPC: | 195058182676 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























