
Safavieh Swift 26.5-Inch H Table Lamp - Clear
An intriguing stepped crystal block design, the Swift table lamp is a tower of refinement for transitional rooms. Its rectangular shade of textured white cotton and crystal final each reflect the geometry of the crystal base for a custom designer look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal/Iron Rod |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4286A |
| Product UPC: | 683726404255 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $243.41
-65%$243.41
$85.19More Images


Safavieh Swift 26.5-Inch H Table Lamp - Clear
An intriguing stepped crystal block design, the Swift table lamp is a tower of refinement for transitional rooms. Its rectangular shade of textured white cotton and crystal final each reflect the geometry of the crystal base for a custom designer look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal/Iron Rod |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4286A |
| Product UPC: | 683726404255 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An intriguing stepped crystal block design, the Swift table lamp is a tower of refinement for transitional rooms. Its rectangular shade of textured white cotton and crystal final each reflect the geometry of the crystal base for a custom designer look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal/Iron Rod |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4286A |
| Product UPC: | 683726404255 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























