
Safavieh Sunny Squirrel Lamp - Grey
Cute as a button, this playful Sunny Squirrel Lamp brings an instant smile to any face. Perfect for a kid‰۪s bedroom, play room, or even as a statement piece in eclectic d̩cor, its sculptural ceramic and soft grey finish illuminate interiors with a touch of whimsy.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | KID4245G |
| Product UPC: | 889048823990 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $64.35
-65%$64.35
$22.52More Images


Safavieh Sunny Squirrel Lamp - Grey
Cute as a button, this playful Sunny Squirrel Lamp brings an instant smile to any face. Perfect for a kid‰۪s bedroom, play room, or even as a statement piece in eclectic d̩cor, its sculptural ceramic and soft grey finish illuminate interiors with a touch of whimsy.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | KID4245G |
| Product UPC: | 889048823990 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cute as a button, this playful Sunny Squirrel Lamp brings an instant smile to any face. Perfect for a kid‰۪s bedroom, play room, or even as a statement piece in eclectic d̩cor, its sculptural ceramic and soft grey finish illuminate interiors with a touch of whimsy.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | KID4245G |
| Product UPC: | 889048823990 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























